PLES, DRESS CODE BLACK TIE

Plesy jsou váženou událostí, která si obvykle vyžaduje předepsán dress code (nejčastěji black tie) a vybírány chování protože reprezentujete nejen sebe, ale i svou partnerku. Pravidla jsou poměrně striktní a proto je velmi snadné udělat chybu. Jak tedy z plesu odcházet jako pozitivní hvězda večera a ne jako muž, kterému se na další ročník určitě pozvánka neujde?

Pokud je na pozvánce uveden dress code: Black tie - sáhněte po smokingu s odpovídajícími doplňky. Výběr smokingů OZETA najdete v našem e-shopu.

JAK SE LIŠÍ SMOKING OD OBLEKU?

  • Jeho barva je vždy černá nebo tmavě modrá
  • Klopy jsou z kontrastního lesklého materiálu, zatímco sako je z matného materiálu
  • Knoflíky jsou rovněž potaženy lesklým materiálem, a to buď na přední straně, nebo na rukávech
  • Tvar klop je buď špičatý, nebo šálový
  • Kapsy jsou klínové
  • Knoflík na jednořadovém saku je nejčastěji jeden, maximálně dva, na dvouřadovém saku čtyři
  • Kalhoty mají na bocích lesklé úzké pruhy ("lampasy")
  • Kromě nevhodných bot bývají u našich pánů problémem špatně padnoucí kalhoty - neměly by být příliš široké a důležitá je jejich správná délka, neměly by se dole shrnovat a vyhrnovat

BLACK TIE PRO ŽENY - DÁMSKÝ SMOKING JAKO SKUTEČNÁ OSLAVA FEMINISMU

JAKÉ JE NEZBYTNÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ KE SMOKINGU?

Zatímco u neformálního společenského oděvu si můžete vybrat z různých variant a barev, u smokingu je to striktně stejné. Nesmí vám chybět:

1. Bílá košile

Jiná barva se prostě nehodí. Volitelný je tvar límce, může být klasický nebo se stojáčkem. Smokingová košile by se měla zapínat na čtyři knoflíky nebo skryté knoflíky. Nejméně formální je klasické zapínání na viditelné knoflíky.

2. Manžetové knoflíčky

Na košili jsou ideální dvojité francouzské manžety doplněné elegantními manžetovými knoflíčky. Pokud chcete být kreativní, můžete je sladit s partnerovými šaty nebo šperky.

3. Motýlek

Součástí smokingu je saténový nebo hedvábný motýlek. Pro událost "black tie" je vhodná jednobarevná černá. Pokud se jedná o událost s creative black tie dress code, můžete sáhnout po jiné barvě.

4. Šerpa

Je to šerpa, která zabraňuje tomu, aby spodní část košile byla vidět zpod smokingu. Díky šerpě tvoří košile a smoking mužný trojúhelník směřující k zemi. Opticky rozšiřuje ramena, vypadáte vyšší a štíhlejší.

5. Lakovky

Podle etikety by se smokingy měly nosit s takzvanými " opera pumps", ale u nás byste se v nich pravděpodobně našli. Povoleny jsou elegantní černé boty s koženou podrážkou, nejlépe lakovanou, nebo leštěné kožené boty se šněrováním oxford.

OTÁZKY, KTERÉ NÁM KLADETE NEJČASTĚJI

Kdy volit oblek a kdy smoking?

Je důležité zmínit, že plesy se dělí na formální a neformální.

Pokud je na pozvánce uveden dress code "black tie", je smoking pro formální ples rozhodně nezbytnou volbou. Bílá společenská košile s dlouhými rukávy, ozdobné manžetové knoflíčky, černý motýlek, šerpa a lakované boty - to je nejvyšší úroveň, kterou může a měla by splňovat tato slavnostní a tradiční disciplína oblékání.

Větší experimentování umožňuje dress code ,,Creative Black tie'', který se vyznačuje sametovým sakem jiné barvy se zrcadlovými klopami. Při tomto dress code však můžete oživit i svůj tradiční smoking, například tím, že bílý kapesníček v náprsní kapse saka nahradíte barevnější verzí.

Pokud se chystáte na méně formální ples nebo pokud hostitel na pozvánce uvádí dress code ,,dark suit/ black suit'', můžete zvolit černý oblek nebo tmavě modrý oblek (v odstínu noční modré). Oblek by neměl mít výrazné vzory. K obleku je vhodné zvolit bílou košili s dlouhými rukávy - zde můžete zvolit i slavnostní verzi s manžetami pro ozdobné manžetové knoflíčky. K večernímu obleku zvolte černé šněrovací boty z hladké kůže s páskem stejné barvy, který by měl mít elegantní otevřenou sponu s trnem. Výběr motýlka nebo kravaty je vlastním projevem vkusu pána, tmavší barvy bez velkých a výrazně kontrastních vzorů jsou vždy vhodnější a slavnostnější.

Jak vybrat pánskou košili?

K obleku noste pouze košili s dlouhými rukávy v odstínech bílé barvy - košile by měla viditelně vyčnívat zpod saka. Rukáv košile by měl být dostatečně dlouhý, aby zakrýval celé zápěstí a končil u palce. Na formálních společenských akcích není vhodný rozepnutý límec nebo vyhrnuté rukávy košile.

Důležité je zvolit správný střih košile - v prodejnách OZETA najdete řadu košil v regular, slim fit nebo ultra slim fit střihu. Ke smokingu zvolte košili s francouzskými (dvojitými) manžetami pro ozdobné manžetové knoflíčky, košili s límečkem se zahnutými špičkami (tento typ je původně frakový typ košile) nebo široký "žraločí" límeček, který má širší rozpětí, díky čemuž vynikne motýlek, případně slavnostní dvojitý uzel na kravatě (při výběru obleku). Pokud se rozhodnete pro motýlka, měli byste dbát na to, abyste si vybrali košili s krytou knoflíkovou légou nebo aby měla léga ozdobné knoflíky. Klasické bílé knoflíky by neměly být viditelné; při běžných formálních událostech je zakryje kravata.

Důležité je také věnovat pozornost materiálovému složení košile, ideálně vysokému podílu bavlny, která má jednoznačně nejlepší vlastnosti pro vaše pohodlí. Vítaný je však i malý podíl polyesteru pro slavnostní lesk a menší krčivost košile. Košile slim fit střihu se neobejde bez podílu elastanu.

Kdy je vhodná kravata a kdy motýlek?

Ke smokingu volíme pouze černého motýlka. Nejvyšší úroveň, které můžete se svým vzhledem dosáhnout, je ručně vázaná hedvábná verze. V nabídce OZETA však najdete i předvázanou verzi, po které pánové z praktického hlediska často sahají. K odpovídajícím doplňkům patří také černá šerpa a bílý hedvábný kapesníček složený v jedné rovině s lemováním náprsní kapsičky. Barevné varianty motýlka a šerpy se volí v případě dress code ,,Creative Black tie''.

Pokud se na společenskou událost rozhodnete pro formální oblek, je nejlepší volbou hedvábná kravata v tmavších odstínech, uvázaná na slavnostní dvojitý uzel. Důležité je také dodržet správnou délku kravaty - spodní konec kravaty by se měl dotýkat spony opasku. Kravatu můžete také doplnit sponou na kravatu, kterou je vhodné sladit s ozdobnými manžetovými knoflíčky. Ozdobný kapesníček v náprsní kapse je rovněž doplňkem kravaty. Kapesníček by nikdy neměl být ze stejné látky jako kravata nebo motýlek. Materiál, textura/vzor a barvy kapesníčku by měly harmonicky ladit a propojovat celkový vzhled - tj. oblek, košili, kravatu nebo barvu kovových doplňků. Volba motýlka k obleku je stejně přípustná a závisí pouze na osobním vkusu gentlemana.

Kdy je vhodné mít zapnuté sako? Měla by být vesta součástí obleku?

Nejběžnější sako se dvěma knoflíky pod sebou by mělo být zapnuté (na horní knoflík) při oficiálních formálních úkonech, jako je podání ruky nebo slavnostní přípitek. Tímto gestem vyjadřujeme úctu a respekt k ostatním lidem kolem nás. Při uvolněnějších aktivitách, jako je tanec, neformální konverzace během formální události (kromě představování a pozdravů) a při sezení může být sako rozepnuté.

K jednořadovému obleku lze nosit vestu ze stejného materiálu, která ho posune o stupeň výš v rámci formálního oblečení. Vesta není podmínkou žádného dress code, ale lze ji považovat za prvek vzhledu, díky němuž se můžeme vkusně a mimořádně elegantně odlišit.

Méně obvyklý, ale stále aktuální je dvouřadový oblek. Výhodou dvouřadového obleku je, že obepíná celé tělo, nevýhodou je, že se sako zapíná na obou stranách a během akce se nesmí rozepínat - nerozpíná se ani vsedě, jako je tomu u jednořadového saka.

Nezapomeňte, že během formální společenské události by si pánové neměli v žádném případě skládat sako, protože košile není považována za rovnocenný svrchní oděv. Spodní knoflík na saku zůstává po celou dobu rozepnutý!

Jak sladit muže a ženu na ples? Stále platí, že barva kravaty u pána by měla být shodná s barvou šatů dámy?

Nejdůležitějším pravidlem je, aby oba partneři dodržovali předepsaný dress code, který určuje hostitel.

Často se setkáváme s tím, že se pár chce obléknout na událost tak, že si muž vezme košili, motýlka nebo kravatu v barvách šatů své partnerky. Zapomeňte na tato "pravidla", to je bohužel často viděné faux pas!

Pár by měl být sladěn zejména stylem oblékání, ve kterém působí jako rovnocenní partneři. V praxi to znamená, že pokud má muž na sobě frak, dáma má mít velkou večerní róbu. V případě smokingu si dáma oblékne vhodné večerní šaty.

Pokud se jedná o méně formální ples, zvolí gentleman černý nebo tmavě modrý oblek. Zde má dáma širší výběr od pouzdrových šatů, přes kostýmek až po společenské šaty.

Pokud však přesto chcete vytvořit vizuální spojení mezi dvojicí, udělejte to jemně a nenápadně. Pokud dámě dominují zlaté doplňky - zvolte pánskou kravatu ve zlatých nebo zemitých tónech. Pokud jsou dámské doplňky ve stříbrných tónech, zvolte pro pána doplňky v odstínech šedé. Nebo jako sofistikované spojení můžeme použít barvu manikúry či sytě červenou rtěnku s vínovými odstíny kravaty. Především se nestresujte přesným výběrem stejných odstínů a zůstaňte nedbale v příbuzných barevných nuancích.

Pokud muž nemá konfekční velikost, musí si nechat ušít oblek na míru?

Jednou z hlavních předností společnosti OZETA je široká škála velikostí, ve kterých nabízíme naše výrobky. Na rozdíl od mnoha značek, které se soustředí pouze na nejběžnější velikosti v základní výškové skupině, u nás zákazníci najdou obleky až ve 28 velikostech ve standardní, prodloužené i zkrácené výškové skupině.

Jsme si vědomi toho, že každý zákazník má specifickou postavu, a proto je základem našich kolekcí obleků řada Mix & Match, kde je možné kombinovat různé velikosti sak, kalhot nebo vest. U základních modelů je dokonce na výběr mezi střihy "regular fit" a "slim fit".

Záruka stejného barevného odstínu látky našich programů NOOS ( Never out of stock ) umožňuje také nákup dvou kalhot k jednomu saku nebo nákup části obleku po určité době.

Když si u nás vyberete oblek, čeká na vás také kvalifikovaný a zkušený personál, který vám v případě potřeby poradí s potřebnými úpravami.

Zatím žádné produkty.