SVATEBNÍ DRESS CODE

To, jak se svatební host obleče na svatbu, není zdaleka jen na něm. Vzhled do velké míry hostitelům prozradí, nakolik si jich vážíte a jakou důležitost svatebnímu páru a této události přikládáte. Při volbě dress code se zohledňuje místo, sezóna a úroveň formálních požadavků, které chce svatební pár zachovat pro svoji svatbu a svatební hostinu.

Tvořil váš svatební outfit i kousek z dílny OZETA? Pochlubte se a označte nás na Instagramu!

SVATBA V PŘÍRODNÍM STYLU

Tyto typy svateb jsou v poslední době mimořádně oblíbenými. BOHO téma, či rustikální nádech s vnějším dojmem. Právě v přírodním prostředí s hostinou na zahradě, v dřevěném interiéru ve stodole, vinici nebo pálenici, je vítaný elegantní neformální vzhled. Ideální podtržení atmosféry takového prostředí docílíte přírodními barvami a materiály, nebojte se však oživit je o vzory, barevné akcenty a výraznější doplňky. 

DRESS CODE: SMART CASUAL

Jak už název napovídá, elegantní neformální dress code je vhodný pro uvolněnější a klidnější svatební atmosféru. Elegantní neformální dress code je pro hosty vynikající, protože poskytuje usměrnění a mnoho možností. Hosté mají širokou škálu možností oblečení. 

Smart casual je definovaný jako konvenční, upravený a relativně neformální styl. Pro dámy jsou šaty, sukně nebo kalhoty příjemnou a vítanou volbou. Pro muže je ideální volba košile s vkusně zvolenými chinos kalhotami. Mohli byste se rozhodnout i pro oblek - kalhoty a sako v jedné barvě, ale pro uvolněnější vzhled Vám doporučíme vypustit kravatu.  

Pro dámy jsou šaty, sukně nebo kalhoty příjemnou a vítanou volbou.

DRESS CODE: SEMI FORMAL

Pokud chce svatební pár navodit o level vyšší eleganci, pak je tento poloformální styl ideální volbou. Vzhled by měl obsahovat formální prvek, nabízí však stále širokou škálu možností. 

Pro muže je správnou cestou oblek - při denních svatbách využijte světlejší tón, vzor obleku. Univerzálními barvami obleků jsou přirozeně tmavěmodrá, či antracitová. Pokud je to možné, vyhněte se černé barvě, protože začnete přecházet do formálnější zóny dress code. Kravaty jsou také volitelné, takže je to úplně na Vás! Pro dámy jsou vhodné šaty v celé délce i v koktejlové délce. Pokud si chcete obléct něco trochu jiného, velmi elegantní možnosti jsou kostým či overal.

SVATBA V ELEGANTNÍM INTERIÉRU

Atmosféra krásného a profesionálního restauračního či hotelového stolování si vyžaduje formálnější úroveň. Samozřejmě restaurace a hotely či penziony jsou dnes už také v různých levelech uvolněnosti. Stejně záleží na výzdobě a celkových preferencích svatebního páru, v jakém duchu by se měla svatba nést.

DRESS CODE: COCKTAIL

Tento dress code je nejoblíbenějším ze všech formálních stylů oblečení. Je stále formálním stylem, avšak ponechává o trochu víc prostoru pro kreativitu. 

I když neexistují žádná přísná pravidla, v praxi tento styl znamená sako s kravatou. Páni se mohou rozhodnout buď pro tmavší oblek (tmavěmodrý, černý, tmavší zemité a šedé odstíny), nebo  kombinaci elegantních tmavých kalhot a saka. Outfit zkombinujte s lehčí tónovanou košilí, přidejte kravatu a máte dokonalý koktejlový vzhled! 

Ženy mají několik možností - šaty jsou nevyhnutelností, ale ujistěte se, že nejsou příliš krátké nebo odhalující. Udržujte vzhled elegantní a reprezentativní. 

dress code: FORMAL, JACKET and TIE, LOUNGE SUIT

Pro pány je vhodný dobře padnoucí kvalitní oblek a košile s kravatou. Pro dámy to mohou být na takovou událost krátké nebo dlouhé společenské šaty nebo kalhotové kostýmy. 

Pokud chcete vzbudit ještě formálnější speciální dojem, oblek je vhodné rozšířit o 3. díl - vestičku. Tu můžete zvolit přímo tón v tónu, nebo vyjádřit svůj osobitý vkus přes kontrast. Doplnění outfitu o kravatu dodává vždy další úroveň formálnosti a respektu. Je to také vhodná kreativní příležitost hrát si s barvami, vzory a texturami doplňků k dokonalému doladění celkového vzhledu. 

Společenský oblek je jen jiný způsob, jak říct - oblek, který má sladěné kalhoty a sako ve stejném odstínu a stejného materiálu. V teplejších měsících se můžete rozhodnout, že bude vhodnější směs lnu nebo bavlny, vhodným a univerzálním standardem zůstává celoročně vlna. 

LOUNGE SUIT je pojmenování dress code pro společenský oblek, který je tradičním, britským způsobem popisu obleku a je zaměřen spíše na muže než na ženy. V dnešní době to může být celkem podobné vzhledu JACKET and TIE a upřednostňuje ho většina svateb, které hledají klasický dress code. Tyto styly jsou také velmi podobné stylu COCTAIL.

SVATBA NA HRADĚ, ZÁMKU

Mimořádné místo si zaslouží výjimečný oděv! Na hrad či zámek patří bez diskuzí nejvyšší možný styl dress code. Svatby na takových místech by se měly konat v pozdějších hodinách, než standardní svatby, k čemuž přísluší i vzpomínaný dress code a naladění celkové důležitosti, luxusu a elegance.

DRESS CODE: Formal Attire, BLACK SUIT, BLACK TIE vs BLACK TIE OPTIONAL

Hostitelé, tedy svatební pár si prakticky mohou zvolit ze tří možností. Dress code BLACK SUIT / FORMAL ATTRIE udává černý, nebo noční modrý oblek pro pány. K takovým událostem patří výhradně bílá košile, ideálně na manžetové knoflíčky a vkusně laděná tlumená kravata. Pro dámy ideálně koktejlové šaty - mohou být v dlouhé verzi, nebo krátké délke.

BLACK TIE OPTIONAL nechává hostům možnost volby mezi BLACK SUIT a BLACK TIE. Jde o volitelný signál, že pár chce, aby se hosté oblékli v nejvyšším stylu, ale zároveň nechce vyžadovat od svatebčanů velmi náročné oblečení. Přijatelná a sofistikovaná může být i černá kravata. U mužů není smoking tedy nutný, ale je vítaný. Pro ženy to obecně znamená dlouhé společenské šaty. 

BLACK TIE představuje tradici nošení luxusního smokingu a je slavnostním obřadem pro každého muže. Klasický vzhled tohoto dress code má přesně stanovené atributy, ve kterých není možné experimentovat, jedině v případě, pokud by na pozvánce stál CREATIVE BLACK TIE. Pro dámy jsou tou nejlepší volbou pohádkové společenské šaty, ale můžete se také rozhodnout pro elegantní koktejlové šaty. Nezapomeňte přidat elegantní podpatky a vhodně zvolené šperky.

WHITE TIE je skutečně královská kategorie svatby! Pro muže se tento dress code skládá z černého fraku, bílé košile, bílého motýlka a formálních černých bot. Pro ženy jsou společenské šaty nevyhnutelností! Avšak z praktických důvodů a vysoce náročného dress code pro ženicha i svatebčany, se tento oděv v našich končinách využívá jen opravdu zřídka.

VŠEOBECNÁ PRAVIDLA DRESS CODE

Při účasti na svatbě existuje soubor pokynů, který se všeobecně uplatňují při každé oslavě. Ať už vycházejí z tradic, nebo nejsou tak běžně známé. Vyvarujte se porušování následujících pravidel svatebního oblékání:

POKUD DRESS CODE NENÍ UVEDENÝ

Pokud svatební pár neurčí konkrétní dress code, vychází z důvtipu svatebčanů. Ti by podle stylu svatební pozvánky a zejména místa svatební hostiny měli vycítit, jaký styl oblečení je vhodné zvolit.

POKUD DRESS CODE JE UVEDENÝ NA POZVÁNCE

Pokud svatební pár dress code udá a někdo ho nedodrží, pravděpodobně ho ze svatby nikdo nevyloučí… Ale sám si navodí nepříjemný pocit během celé hostiny, včetně ne moc žádoucího zvěčněného ,,zazáření” na případných svatebních fotografiích či videu. 

Takovým situacím můžete předejít apelem na dress code - například pokud má Vaše místo formální dress code, který musíte dodržet. Uvedení toho na Vašich pozvánkách by mohlo být dobrým způsobem, jak zabezpečit, aby všichni Vaši hosté věděli přesně, co se od nich očekává. Není nic špatného na tom, když uvedete například ,,Dress code: FORMAL” a dodatečně to na svou pozvánku napíšete ,,Páni, prosím, oblečte si formální oblek.”

NOŠENÍ BÍLÉ

Bílá téměř určitě rozladí nevěstu a upoutá pozornost hostů ze všech nesprávných důvodů. Svoje krásné bílé šaty odložte na jinou příležitost a nechejte nevěstu zazářit v její výjimečný den. Pokud existuje dress code, který umožňuje bílou barvu, jděte do toho! Nejdůležitější však je, abyste se neptali nevěsty, zda je v pořádku nosit bílou barvu. Toto může skutečně způsobit nepříjemnosti!

MÉNĚ JE VÍCE

Zda už budete na svatbě obklopeni rodinou, přáteli nebo jen pár lidmi, které znáte, nezapomeňte na vhodný vzhled. Volte raději decentnější střihy šatů, vyvarujte se hlubokým výstřihům a vyzývavým délkám šatů - nechejte svůj vzhled elegantní a sofistikovaný. 

PŘIPOJTE SE K POŽADOVANÉMU DRESS CODE

Zda je dress code Váš styl, nebo ne, toto je speciální den pro svatební pár! Dbejte na to, abyste postupovali podle pokynů, které poskytli. Pokud si nejste jistí, nebojte se zeptat!