VOLBA VHODNÉHO DRESSCODE PRO PŘÍLEŽITOST MATURIT / STUŽKOVACÍHO VEČÍRKU

Poslední ročník na střední škole znamená pro mnohé ukončení jedné důležité životní etapy. Stužková je slavnost, na kterou každý student vzpomíná po zbytek svého života. Zelená stužka, která představuje naději a má pomoci projít "zkouškou dospělosti", musí být připnuta na adekvátní slavnostní oděv. Neméně podstatnou událostí, která je vyvrcholením středoškolského studia jsou maturity.

Pro tuto příležitost je velmi podstatné zvolit vhodný a reprezentativní oděv a dát svým vzhledem patřičně najevo důležitost této události. Výhodou pro mladé pány je, že outfit na maturity může být totožný s tím, který jste využili na stužkovou. Rovněž jej dále pánové mohou využít například k přijímacím pohovorům do preferovaných vysokých škol, nebo do prací. Tradiční dresscode na stužkovou a maturity je formal dress. Maturantky mají v tomto směru širší možnosti sebevyjádření. Pro mladé pány by mělo platit, že se svým vzezřením mají přiblížit k opravdovým gentlemanům.

Proč má etiketa v oblékání stále podstatnou roli? Jejím cílem je splynout s prostředím a stát se součástí komunity, ve které se nacházíme. Při této události opouštíme komunitu spolužáků a přesouváme se do komunity dospělých - učitelů a našich rodičů.

Jelikož jde o jedinečnou a neopakovatelnou událost, připravili jsme pro Vás přehled “5 oblekových přikázání”, abyste se vyhnuli takzvaným “Faux pas” a zamněchali bezvadný dojem.


5 oblekových přikázání

1)   Barva obleku

Oblek na večerní událost je definovaný jako oblek tmavý. Kalhoty a sako jsou ze stejné látky. Vítané jsou odstíny černé a tmavě modré (při modré je ideální odstín „night blue“). Všechny ostatní obleky výrazných barev a vzorů patří k denním příležitostem, to znamená do 19:00 hod. Samostatná saka s jinými kalhotami patří výhradně do casual stylu. 


2) Materiál obleku

Na formální příležitost patří oblek s adekvátním podílem vlny. Kvůli nižší krčivosti může mít oblek příměs polyamidu nebo polyesteru a pro komfort příměs elastanu. Při „ultra slim” oblecích je podíl elestanu přímo nutný. Platí však, že zastoupení vlněného podílu by mělo být výrazně vyšší než ostatní příměsi. 

Bavlněné a lněné obleky se výborně hodí k méně formálním příležitostem v období jara a léta, na večerní události však rozhodně nepatří.


3) Jak má oblek sedět na těle

Při zkoušení obleku si všímáme více věcí zároveň. 

Ramena

Ty by měla přirozeně kopírovat linii ramen. Ramenní výstuž by tedy neměla přesahovat. Zároveň by ani neměla být kratší než jsou ramena.

Délka saka

Na délku saka se tradovalo v minulosti nejedno pravidlo. Délka saka by měla korigovat proporce vrchní a spodní části těla. Příliš dlouhé sako nás bude rozšiřovat a zkracovat nám nohy. Příliš krátké nám zkrátí trup a vytvoří efekt “hruškového typu postavy”, což je u mužů nejméně lichotivý typ.

Délka rukávů na saku

Rukáv saka má zlehka překrývat kůstku od zápěstí. Pro košili platí, že má sahat po kořen palce. Tento rozdíl by tedy měla vykrýt manžeta košile. Archaický 1 cm se tak posunul už na 2-3 cm.

Zapínání saka

Na saku se nechává vždy spodní knoflík rozepnutý. Je to dáno z estetických i historických důvodů. Při sezení se knoflík na saku rozepíná. Ve chvíli, kdy jsme středem pozornosti (nasazování stužky, proslov, podávání ruky), by mělo být sako zapnuté.

3-knoflíková saka se v dnešní době ve formálních oblecích vyskytují velmi málo. Více trendy jsou 2-knoflíková saka, na kterých se zapíná vždy jen horní knoflík.

Délka kalhot

Při kalhotech slim-fitového střihu platí pravidlo jednoho výrazného lomu v přední části. V zadní části to znamená , že délka kalhot sahá k polovině paty v závislosti od spodního obvodu kalhot. Délka “po podpatek boty” se používala v minulosti při kalhotách širšího střihu.


4) Košile

Do obleku patří výhradně košile s dlouhým rukávem. Na večerní události je předepsaná košile bílá, bez barevných vzorů, maximálně se žakárovým vzorem (bílo-bílá jednobarevná struktura).

Při kravatě si dáváme pozor na šířku límečku a jeho úhel otevření. V případě, že máme motýlka, vybíráme košili s překrytou knoflíkovou linií (skrytým zapínáním).

Zatím žádné produkty.


5) Doplňky

Kravata

Kravata je doplněk určený pro formální události. Ideální je kravata z hedvábí, která působí luxusnějším dojmem. Délku kravaty přizpůsobujeme šířce kravaty. Při užších kravatách se má špička kravaty zlehka dotýkat přezky pásku, při širší kravatě má špička kravaty sahat do poloviny přezky pásku. Šířku kravaty můžeme volit podle velikosti obleku, aby působila úměrně k postavě.

Motýlek

Motýlek v barevném provedení je lehčí forma, nicméně na stužkovací večírek ho při vhodně zvolené košili můžeme určitě použít.

Kapesník

Originálním doplňkem je kapesník v saku. Ten ale kombinujeme vždy v jiné látce než kravatu či motýlka. Můžeme vsadit na vztah mezi těmito doplňky, nebo jít extravagantnější cestou kontrastu.

Boty, pásek

“Kůže s kůží, kov s kovem”. Takto zní pravidlo kombinace doplňků ve zkratce. Formální boty jsou kožené šněrovací polobotky s tenkou podrážkou bez lakovaného lesku. Pokud se bavíme o formálním obleku, ideální je ho doplnit páskem s otevřenou přezkou. Plná přezka na pásku patří výlučně do džínů. 

Kšandy nejsou sice společensky nepřípustné, měly by však zůstat zahalené pod sakem. V žádném případě nekombinujeme kšandy s páskem.

Ponožky

Detaily dotvářejí celek. Oblekové ponožky by měly být dostatečně vysoké, aby nám zakrývaly lýtko i v případě sezení s nohou přes nohu. “Veselé ponožky” v tomto případě odložíme raději na jinou příležitost. Barvu ponožek volíme podle barvy bot, nebo barvy obleku.


Na první pohled je pravidel formálního pánského oblékání hodně. Co je na nich ale krásné? Oproti těm dámským jsou relativně stálé. Když už se je jednou naučíme, nemusíme se ani do budoucna bát žádné důležité události v našem životě.